Zbyňousovy stránky
Home > Botanika > Rostliny 2013 > Orchideje Chorvatska - ostrov Vis

Orchideje Chorvatska - ostrov Vis

Den 1 - Prisoje

Tak jsem se konečně zúčastnil mé první orchidejové výpravy do mediteránu - na chorvatský ostrov Vis. Na tomto ostrově se setkávají italské a chorvatské druhy, nejvzácnější je Ophrys fuciflora ssp. lacaitae.



Ráno jsme vyrazili a po 6 večerní hodině jsme byli u Splitu, cestou jsme zahlídli několik Anacamptis morio. Proto jsme navštívili první lokalitu u Splitu.



Jednalo se o olivové háje a loučky mezi nimi. Všude bylo moriáků na kosu, na některých místech kvetly kytky podobné slaměnkám.





Z dalších orchidejí jsme našli vstavač trojzubý Neottinea tridentata, jedinou rostlinu toříče Ophrys sphegodes ssp. sphegodes a první nález Ophrys scolopax ssp. scolopax. Již za tmy jsem fotil okrotici dlouholistou Cephalanthera longifolia.




Zde se můžete podívat na všechny fotky ve Fotogalerii.

Den 2 - Vis

Druhý den ráno po dvouhodinové plavbě na ostrov jsme dorazili. Jelikož bylo po dešti, na rostliny vyrazili jen ti skalní.



První orchidejí byl toříč Ophrys sphegodes ssp. atrata, rostoucí kolem cesty. Je to asi nejhojnější orchidej na Visu.
 




Dalším toříčem, který zde rostl byl Ophrys bertolonii, který je nápadným svým zrcátkem. Zde už byl docela odkvetlý, ale několik fotitelných skupinek jsme našli.



Orchidej, která roste na celém Visu byl i u nás rostoucí rudohlávek jehlancovitý Anacamptis pyramidalis. Na Visu byl rovněž hojný.



Nyní jsme našli i další hojnou orchidej - Serapias parviflora, jediný druh rodu serapií na ostrově Vis.



Poslední orchidej tohoto dne bylo několik skupinek vstavače italského Orchis italica.




Zde se můžete podívat na všechny fotky ve Fotogalerii.

Den 3 - Sv. Kuzma, Plisko polje, Rukavec



Další den jsme vyrazili na první lokalitu nad Vis. Počasí nám přálo, na cestě jsme našli Orchis atrophophorum, kdysi zvaný Aceras.



Orchis italica kvetl všude ve větších či menších skupinkách.



Na jednom místě jsem našel i dvě rostliny Orchis atropophorum x italica, což svědčí o druhové příbuznosti. Tuto rostlinu mi určili kolegové až po návratu, já ji pokládal za podivnou italicu :-) .



Serapias parviflora zde kvetl ve velkých skupinách, prakticky všude.



Další z orchidejí, kterou jsme našli byl žlutě kvetoucí Ophrys lutea ssp. galica. Od nominálního druhu má menší velikost květu.





Hojně zde kvetl i Ophrys bertolonii, někdy i v početných skupinkách. Jeho modré zrcátko je opravdu nádherné.



Na místním poli rostla i nádherná rudá záraza.



Kousek za ovocným sadem byla skupinka vstavače Orchis quadripunctata. Tato skupinka už byla za zenitem, avšak několik rostlin bylo v optimu.



U malé rozdvojky cest poblíž křovin byla bohatá lokalita Ophrys lutea ssp. galica, i s několika rozkvétajícími rostlinami Ophrys lacaitae. Ty jsme viděli i poblíž známější lokality u hřiště, kde kvetlo několik rostlin.



Rostl zde i na Visu nepříliš hojný vstavač nachový - Orchis purpurea. Na Visu jsme ho našli na 2 lokalitách v počtu asi 15 rostlin.





U jednoho pole se mi podařilo najít nejpěknější skupinku toříče Ophrys lacaitae, která se nakonec dostala na obálku Roezliány. Rovněž zde bylo hodně rudohlávků a serapií.




Zde se můžete podívat na všechny fotky ve Fotogalerii.

Den 4 - Stončica, Oključna, Sv. Mihovil, Podšpilje, Dračevo Polje



Tento den jsme vyrazili na východní část ostrova, najít další druh orchideje ostrova, rostliny vstavače štěničného - Anacamptis coriophora. Po nalezení několik desítek vstavačů italských se na nás usmálo štěstí a rostliny byly nalezeny.





Rostla zde i nádherná červenobílá parazitující rostlina - Cytinus ruber.
 


Z motýlů zde bylo několik otakárků ovocných i fenyklových.





Poté jsme se vydali na směrem na západ ostrova, kde naši trasu lemovaly toříče Ophrys sphegodes ssp. atrata skoro na každém kroku. V opuštěných zahradách a polích kvetly vstavače italské, rudohlávky, nebo Ophrys bertolonii.





Kolegovi se podařilo najít téměř bezbarvého toříče O. sphegodes ssp. atrata, který určitě potěší oko botanika.







Našli jsme zde i další druh, který spíše dokvétal - žlutě kvetoucí vstavač Orchis pauciflora. Cestou zpět jsme museli zastavit u skupinky rudohlávku, kterou při jízdě na silnici prostě nešlo přehlédnout.








Zde se můžete podívat na všechny fotky ve Fotogalerii.

Den 5 - Plisko polje, Titova špilja, Hum, Komiža



Poslední den jsme vyrazili z kolegy na tu skupinku toříčů Ophrys lacaitae, co jsem fotil před dvěma dny. Cestou se podívaly na několik purpuráků, které ještě na Visu neviděli.
 


Poté jsme se zastavili na Titově Špilje a pokračovali na nejvyšší bod ostrova, kopec Hum. Zde kvetly nádherné skupinky Orchis quadripunctata a Orchis pauciflora, vše v optimu. Našli jsme i několik odkvetlých rostlin barlie Himantoglossum robertianum.



Naším hlavním cílem byly rostliny poddruhu toříče pavokonosného - Ophrys sphegodes ssp. tommaninii, který se vyznačuje zeleným okrajem pysku.
 




Našli jsme i jednu kvetoucí rostlinu toříče Ophrys scolopax ssp. cornuta, stále ještě v optimu.



Výhledy z Humu byly nádherné, zvlášť přístav Komiža.





Nad Komižou jsme se zastavili znovu na lokalitě u zvoničky, kde jsme nacházeli další nádherné skupinky Ophrys bertolonii a jejich křížence s Ophrys sphegodes ssp. atrata, někdy označené jako Ophrys x bertoloniiformis.
 




V podvečer jsme naši expedici ukončili nad městem Vis, kde jsme našli další rostliny, cornuty, Cephalanthera longifolia a Neottinea maculata.






Zde se můžete podívat na všechny fotky ve Fotogalerii.